bio

BiyografiKısa Biyografi Hayvanlar Alemi 1999 yılında Ankara'da kurulmuş bir enstrümental saykodelik rock grubudur. Bir yandan Türkiye'nin yenilikçi müzik mirasından, bir yandan surf, dub, stoner rock ve serbest doğaçlama gibi türlerden ilham alan, Asya, Afrika, Orta Doğu ve Güney Amerika'nın geleneksel, popüler ve melez müziklerine ait öğelerle bezenmiş, yıllar içinde yoğrulmuş kendine has bir tarz icra eden grup, albümlerini Sublime Frequencies (ABD), Unrock (Almanya) ve  Glitterbeat (Almanya) gibi çeşitli plak şirketleri aracılığıyla dünyaya ulaştırdı ve The Guardian, Uncut ve Wire gibi yayın organlarından olumlu eleştiriler aldı. Grubun doom ve drone metal etkilerinin öne çıktığı son stüdyo albümü "Psychedelia in Times of Turbulence" 2020 yılının Mart ayında Subsound Records (İtalya) etiketiyle yayınlandı; bunu 2023 yılında, konser kayıtlarından oluşan "Evidence of Life on Earth" albümü takip etti.


Hayvanlar Alemi, gitarda Özüm İtez, bas gitarda Hazar Mutgan ve davulda Işık Sarıhan'dan oluşan bir üçlü şeklinde faaliyet göstermekte, zaman zaman bu kadroya ikinci gitarda Gökçe Başar katılmaktadır.Uzun Biyografi 


Hayvanlar Alemi, 1999 yılında Ankara'da kurulmuş bir enstrümental saykodelik rock grubudur. Kuruluş aşamasında grup elemanları 14 yaşında ortaokul öğrencileridir, ve o zaman yaygın olduğu üzere hard rock ve heavy metal şarkıları yorumlayarak işe başlasalar da, çok kısa sürede deneysel mecralara kayarlar.  Grup 90'lar sonunda İstanbul'da ortaya çıkan halk müziği etkilenimli deneysel rock akımından ilham almakla beraber, Ankara'da herhangi bir müzik çevresiyle bağlantılı olmamalarının da etkisiyle tınıları ve şarkı formları çağdaşları olan gruplardan farklı rotalara yönelmiş, müzikal araştırmalarının sonucunda karşılarına çıkan Güneydoğu Asya, Doğu ve Batı Afrika, Güney Amerika ve Rusya gibi coğrafyaların geleneksel, popüler ve melez müziklerini kendi kimyasına dahil etmiş, bir yandan da dub reggae, sörf ve stoner rock gibi tarzlardan beslenmiştir.


Hayvanlar Alemi'nin müzikal tarihi kabaca iki evreye ayrılabilir. İlk evre, kurulmasından kısa bir süre sonra grubun neredeyse tamamen serbest doğaçlamaya dayalı bir yaklaşıma yönelmesiyle başlamıştır. Grup bu dönemde rock enstrümanlarının yanı sıra geleneksel çalgılardan faydalanmak ve canlı radyo yayınları gibi buluntu ses öğeleri kullanmak yoluyla müziğini zenginleştirmeye çalışırken, bir yanda da çok renkli ve teatral bir sahne performansı benimsemiş, görüntü, koku, tat, nesneler ve hikaye anlatımı gibi öğelerden yararlandıkları, seyirciyle bolca etkileşim içeren konserler vermiştir. 2000'li yılların ortalarından itibaren ise grup serbest doğaçlamadan yarı-doğaçlama ve beste formlarına kaymaya, ve dünyanın çeşitli müziklerinden etkilenimleri yaptıkları çalışmalara daha belirgin bir biçimde yansıtmaya başlamıştır. Bu süreçte grubun sahne performansına yaklaşımı ise zamanla yalınlaşmış ve tamamen müziğe odaklı bir hale gelmiş, grubun yaptığı müzik de enstrümantasyon olarak daha temel bir rock formatına bürünerek giderek daha yoğun ve sert bir nitelik kazanmıştır. 


Hayvanlar Alemi çalışmalarını kendi olanaklarıya çoğaltmaya "Bir" (2004) ve "Bekçi" (2005) isimli demolarla başladı, ilk "resmi" albümü "Gaga"yı ise 2006 yılında Ankaralı plak şiketi 003 Records etiketiyle yayınladı. Bu albümü takiben CD'lerini kendileri çoğaltıp dağıtma işine geri dönen grubun bu dönemde ürettiği birçok parça, "Guarana Superpower: Selected Works from 2007-2009" adı altında CD ve plak olarak 2010'da Sublime Frequencies (ABD) etiketiyle piyasaya sürüldü. Yine Sublime Frequencies'den yayınlanan 2012 tarihli 45'liklerinde Etiyopyalı besteci Mulatu Astatke'nin "Yekermo Sew" parçasını yorumladılar. The Guardian, Uncut ve Wire gibi yayın organlarından olumlu eleştirilen alan Guarana Superpower'ın yayınlanmasının ardından albümün ilk konserleri 2011 yılında Londra Barbican Centre'da ve All Tomorrow's Parties festivalinde gerçekleşti, bu konserleri ilerleyen yıllarda çeşitli Avrupa turneleri takip etti.


Grubun kayıtları 2012 yılında tamamlanan üçüncü resmi albümü "Twisted Souvenirs", Unrock (Almanya) etiketiyle 2014 yazında plak formatında basıldı, dijital olarak ise grubun davulcusu tarafından idare edilen Inverted Spectrum Records etiketi altında 2015'te yayınlandı. Grubun gitaristi Özüm İtez'in ilk solo albümü Tyro da aynı yıl Inverted Spectrum Records kataloğunda yerini aldı. Grubun 2010 yılında kendi yayınladığı "Visions of a Psychedelic Ankara" albümü ise 2015 yılında Glitterbeat (Almanya) tarafından plak olarak basıldı. Hayvanlar Alemi'nin canlı performansları, ev kayıtları, stüdyo artıkları ve tuhaf denemlerini içeren, grubun 2008 yılında çıkarmaya başladığı "Hayvantropolojik Alan Kayıtları Serisi"nin dördüncüsü "Live in Krefeld 2014" isimli konser albümü, 2016 yılında Inverted Spectrum Records etiketiyle yayınlandı. Aynı yıl, cumbia tarzına öykünerek yapılmış "Equatorial Lies" parçası dijital single olarak Pakapi Records (Arjantin) tarafından piyasaya sürüldü.


Hayvanlar Alemi'nin Shalgam Records (Türkiye) etiketiyle 2018 yılında yayınlanan son albümü "Altın Serüvenler", yeni başlayanlar için Hayvanlar Alemi'nin 2008-2016 yılları arasındaki çalışmalarından seçkiler ve "Adventures in Addis" isimli yeni bir şarkı barındırıyor. Hayvantropolojik Alan Kayıtları Serisi'nin 5, 6 ve 7. sayıları, grubun 20. yılı vesilesiyle 2019 yılında yayınlandı. Hayvanlar Alemi'nin doom ve drone metal etkilerinin öne çıktığı yeni stüdyo albümü "Psychedelia in Times of Turbulence" ise 2020 yılının Mart ayında Subsound Records (İtalya) aracılığıyla dinleyiciyle buluştu; bunu 2023 yılında, grubun konser kayıtlarından oluşan "Evidence of Life on Earth" albümü takip etti. 


Özüm İtez (gitar), Işık Sarıhan (davul), Hazar Mutgan (bas) ve Gökçe Başar (gitar)'dan oluşan Hayvanlar Alemi, 2006 yılından beri grup elemanlarının arasına giren coğrafi mesafelerden dolayı bu dört kişilik kadronun yanısıra zaman zaman üç ve iki kişi olarak da kayıt yapmış ve konser vermiştir. Grup son yıllarda genellikle İtez, Mutgan ve Sarıhan'dan oluşan bir power trio olarak sahne almış, ağır saykodelik rock odaklı bir repertuar icra etmiştir. Hayvanlar Alemi dışında, İtez solo gitarist olarak da kayıt yapmakta ve konser vermekte, Sarıhan ise derleyici ve prodüktör olarak dijital müzik etiketi Inverted Spectrum Records'u idare etmektedir. İtez ve Mutgan aynı zamanda gitar efekt pedalı şirketleri Soundbrut bünyesinde pedal tasarlayıp üretmektedirler. Müzik dışında, grup elemanları mimarlık, mühendislik, fizik ve felsefe alanlarında çalışmaktadır.


BiographyShort Biography

 


Hayvanlar Alemi is an instrumental psychedelic rock band founded in Ankara in 1999. Throughout the years, the band developed a constantly evolving style of their own, inspired by the innovative musical heritage of Turkey but also informed by the traditional and popular styles of the globe, blending together scales and rhythms of Asia, Africa, Middle East and South America with surf, dub, stoner rock and free improvisation. The ensemble’s music has been released under labels such as Sublime Frequencies (USA), Unrock (Germany) and Glitterbeat (Germany), and received positive reviews from publications such as Wire, The Guardian and Uncut. The band's latest studio album "Psychedelia in Times of Turbulence", highlighted by influences of doom and drone metal, came out in March 2020 on Subsound Records (Italy); followed by "Evidence of Life on Earth" in 2023, an album of concert recordings.


Hayvanlar Alemi records and tours mostly in a power trio form consisting of Özüm İtez on guitar, Hazar Mutgan on bass, and Işık Sarıhan on drums, occasionally joined by Gökçe Başar on second guitar.Long Biography 


Hayvanlar Alemi is an instrumental psychedelic rock band founded in Ankara in 1999. At the time of foundation the band members were 14 year old secondary school students, and as usual in that era, they began with playing covers of hard rock and heavy metal songs, but their music quickly took an experimental turn. They were influenced by the new folk-infused experimental rock scene that emerged in the Istanbul of late 90s, but isolated from any music scene in Ankara, their sound and song structure diverged from their contemporaries as they incorporated elements from the findings of their musical research into their sound, which included folk, pop and hybrid sounds of South East Asia, East and West Africa, South America, Russia and elsewhere, as well as dub reggae, surf and stoner rock.


The musical history of Hayvanlar Alemi can be roughly divided into two periods. The first period starts with, shortly after their foundation, the band moving towards an approach that relied almost solely on free improvisation. In this period, the band aimed at enriching their music by various means such as using folk instruments and found sound elements like live radio, while at the same time adopting a very colorful and theatrical approach to stage performance, playing interactive concerts that made use of vision, smell, taste, objects and storytelling. Beginning from mid-2000s, the band started to move away from free improvisation towards semi-improvisation and composition, and to more explicitly present in their works influences from the various musical styles of the world. Meanwhile, their approach to stage performance gradually became more stripped-down and purely focused on music, while their music began to embody a more fundamental rock formation in terms of instrumentation and gradually took on a more intense and heavier quality.


Hayvanlar Alemi started to self-release their work with CD-rs "Bir" (2004) and "Bekçi" (2005), and  released their first 'official' album “Gaga” via Ankara label 003 Records in 2006. Following this, the band went  back to self-releasing on CD-r, and many of their  works recorded in this period were reissued on cd and vinyl  by Sublime Frequencies (USA) under the title  “Guarana Superpower: Selected Works from 2007-2009”, followed by a cover of Mulatu Astatke’s Ethiopian instrumental piece “Yekermo Sew” on seven inch vinyl. Following the release of Guarana Superpower which received positive reviews from publications such as The Guardian, Uncut and Wire, Hayvanlar Alemi played the first shows for the album in 2011 at London’s Barbican Centre and at All Tomorrow’s Parties Festival. Since then they have been touring routinely in Europe.


The band's third official album "Twisted Souvenirs", which was recorded in 2011 and 2012, came out on vinyl on Unrock (Germany) in 2014, and its digital version came out in 2015 on Inverted Spectrum Records, a label managed by the band's drummer; along with the band's guitar player Özüm İtez's first solo album "Tyro". In 2015, Glitterbeat (Germany) re-issued “Visions of a Psychedelic Ankara” on vinyl, an album which was originally self-released by the band in 2010 on CD-r. “Live in Krefeld 2014” appeared on Inverted Spectrum Records in 2016, as the fourth release in the “Hayvanthropological Field Recordings Series” which began in 2008 to feature live performances, home recordings, studio leftovers and various oddities by the band. "Equatorial Lies", a song modeled on cumbia style, was released the same year as a digital split-single on Pakapi Records (Argentina).


Hayvanlar Alemi has most recently released the compilation "15 Golden Adventures" on Shalgam Records (Turkey) in 2018, which includes a selection for beginners culled from the band's releases between 2008 and 2016, along with one new song, "Adventures in Addis". The band has released the 5th, 6th and 7th volumes of Hayvanthropological Field Recordings Series towards the end of 2019 on the occasion of their 20th anniversary, and their next studio album "Psychedelia in Times of Turbulence", highlighted by influences of doom and drone metal, came out in March 2020 on Subsound Records (Italy), followed by "Evidence of Life on Earth" in 2023, an album of concert recordings.


Hayvanlar Alemi consists of Özüm İtez (guitar), Işık Sarıhan (drums), Hazar Mutgan (bass) and Gökçe Başar (guitar). As they have been separated by geographical boundaries since 2006, the band has been recording and performing also in duo and trio formations besides the quartet form. In the past ten years, Hayvanlar Alemi have appeared on stage usually as a power trio consisting of İtez, Mutgan and Sarıhan, playing a repertoire with an emphasis on heavy psychedelic rock. Besides Hayvanlar Alemi, İtez performs and records also as a solo guitar player, while Sarıhan is a compiler and producer running the digital label Inverted Spectrum Records. İtez and Mutgan also design and produce guitar effects pedals under their pedal company SoundBrut. Outside music, band members work in the fields of architecture, engineering, physics and philosophy. The band's name translates to English as "Animal Kingdom", word-for-word as "The World of Animals".