bio

HAYVANLAR ALEMİ

 instrumental psych-folk-rock from Ankara.


Özüm İtez: Guitar

Işık Sarıhan: Drums and Percussion

Hazar Mutgan: Bass

Gökçe Başar: Guitar

BiyografiHayvanlar Alemi, 1999 yılında bir kaç ortaokul arkadaşının 14 yaşındayken kurduğu  bir saykodelik folk rock grubudur. Grup müzik yapmaya hard rock ve heavy metal şarkıları yorumlayarak başlamış, ama kısa sürede serbest doğaçlamayı keşfederek daha deneysel mecralara kaymıştır.  İlerleyen yıllarda Hayvanlar Alemi bir yandan geleneksel çalgılardan,  bir yandan canlı radyo kullanımı gibi "buluntu ses" öğelerinden yararlanmış, zaman zaman aşırı renkli ve teatral bir sahne imajıyla seyirci karşısına çıkmıştır. Grup 90'lar sonunda İstanbul'da ortaya çıkan  halk müziği etkilenimli deneysel rock akımından ilham almış olsa da, Ankara'da herhangi bir müzik çevresiyle bağlantılı olmamalarının  da etkisiyle tınıları ve şarkı formları  çağdaşları olan gruplardan farklı rotalara yönelmiş, müzikal araştırmalarının sonucunda karşılarına çıkan  Güneydoğu Asya, Doğu ve Batı Afrika,  Güney Amerika ve Rusya'nın geleneksel, popüler ve melez müziklerini kendi kimyasına dahil etmiş, bir yandan da Jamaica dub reggae müziği  ve California sörf müziği gibi  tarzlardan beslenmiştir.


Çalışmalarını ilk kez 2004 yılında kendileri basıp dağıtmaya başlayan Hayvanlar Alemi, ilk resmi albümü "Gaga"yı 2006 yılında Ankaralı plak şiketi 003 Records etiketiyle yayınladı. Bu albümü takiben cdlerini kendileri çoğaltıp dağıtma işine geri dönen grubun bu dönemde ürettiği bir çok parça, Seattle merkezli Sublime Frequencies  etiketiyle "Guarana Superpower: Selected Works from 2007-2009" adı altında cd ve plak olarak 2010 yılında resmi olarak da piyasaya sürüldü.  Yine  Sublime Frequencies'den yayınlanan 2012 tarihli  45'lik single'larında Etiyopyalı besteci Mulatu Astatke'nin "Yekermo Sew" parçasının bir yorumu bulunmaktadır. The Guardian, Uncut ve Wire gibi yayın organlarından olumlu eleştirilen alan Guarana Superpower'ın yayınlanmasının ardından albümün ilk konserleri Barbican Centre'da ve All Tomorrow's Parties festivalinde gerçekleşti, bu konserleri ilerleyen yıllarda küçük çaplı Avrupa turneleri takip etti.   Grubun kayıtları 2012 yılında tamamlanan üçüncü yasal albümü "Twisted Souvenirs" Alman plak şirketi Unrock etiketiyle plak formatında 2014 yazında, dijital olarak ise  2015 baharında grubun davulcusunun Bandcamp şirketi Inverted Spectrum Records tarafından yayınlandı.    Grubun gitaristi Özüm İtez'in ilk albümü Tyro da aynı yıl Inverted Spectrum Records kataloğunda yerini aldı.    Grubun 2010 yılında kendi yayınladığı "Visions of a Psychedelic Ankara" albümü ise 2015 yılında Almanya merkezli Glitterbeat tarafından plak olarak basıldı. Grubun canlı, lo-fi, ve tuhaf kayıtlarını içeren "Hayvantropolojik Alan Kayıtları Serisi"nin dördüncüsü "Live in Krefeld 2014", 2016 yılında Inverted Spectrum Records etiketiyle yayınlandı. Cumbia tarzına öykünerek yapılmış "Equatorial Lies" parçası dijital single olarak  Arjantinli şirket Pakapi Records tarafından piyasaya sürüldü. Hayvanlar Alemi 2017 itibariyle üç yeni albümün kaydını tamamlamış bulunmaktadır, bu albümlerin son rötuşları devam ederken ise   "Altın Serüvenler (15 Golden Adventures)" isimli toplama albüm Shalgam Records etiketiyle 2018 Ocak ayında dijital olarak yayınlandı. Albümde "Adventures in Addis" isimli bir adet de yeni şarkı bulunmaktadır.


Özüm İtez,  Işık Sarıhan, Hazar Mutgan ve Gökçe Başar'dan oluşan Hayvanlar Alemi, 2006 yılından beri grup elemanlarının arasına giren coğrafi mesafelerden dolayı bu dört kişilik kadronun yanısıra üç ve iki kişi olarak da  kayıt yapmakta ve konser vermektedir.  Grup son birkaç yılda  genellikle davulda Işık Sarıhan, basta Hazar Mutgan ve gitarda Özüm İtez'den oluşan bir üçlü şeklinde konser vermiş, bu dönemde sahnede ağır saykodelik rock icra etmiştir. Grup elemanları günlük hayatlarında mimarlık, mühendislik, fizikçilik ve felsefecilik gibi işlerle meşgul  olmaktadır.


BiographyHayvanlar Alemi is a psychedelic folk rock band founded in Ankara. They got together in secondary school in 1999, when they were 14. Classical rock and heavy metal were big influences on teenagers in Ankara then, and they started their musical venture playing hard-and-heavy covers, but very soon self-discovered free improvisation and moved into a more avant-garde approach, and later on occasionally deployed traditional instruments, found-sound elements like live radio, and colorful stage theatrics. They were influenced by the new folk-infused experimental rock scene of the late 90s Istanbul, but isolated from any music scene in Ankara, their sound and song-structure diverged from their contemporaries as they incorporated elements from the findings of their musical research into their sound, which included folk, pop and hybrid sounds of South East Asia, East and West Africa, South America and Russia, as well as Jamaican dub reggae and Californian surf.


Having begun self-releasing cdrs in 2004, Hayvanlar Alemi released their first album “Gaga” through Ankara label 003 Records in 2006. Their second album “Guarana Superpower”, mostly culled from tracks on their cdrs from 2007 to 2009, was released by Seattle label Sublime Frequencies in 2010, followed by a cover of Mulatu Astatke’s Ethiopian instrumental piece “Yekermo Sew” on seven inch vinyl. Following the release of Guarana Superpower which received positive reviews from publications such as The Guardian, Uncut and Wire, Hayvanlar Alemi opened for Group Doueh in London’s Barbican Centre and played a surprise performance at All Tomorrow’s Parties Festival Curated by Animal Collective. Since then they have been touring routinely and presenting their music to live audiences in Western Europe.  The band's third official album "Twisted Souvenirs", which was recorded in 2011 and 2012,  came out on vinyl on German label Unrock on 2014  and in early 2015 as a digital download on Inverted Spectrum Records, a Bandcamp label managed by the band's drummer; along with the band's guitar player Özüm İtez's first solo album Tyro.  In 2015, Germany-based label Glitterbeat re-issued “Visions of a Psychedelic Ankara” on vinyl, an album which was originally self-released by the band in 2010 on cd-r. “Live in Krefeld 2014”, fourth self-released album on the “Hayvanthropological Field Recordings Series” which features live and lo-fi recordings and other oddities by the band, appeared on Inverted Spectrum Records in 2016.  "Equatorial Lies", a song modeled on cumbia style, was released as a digital single by Argentinian label Pakapi Records.  Having recorded three new albums in 2017, the group is working on their last touches, and released a compilation in the beginning of 2018, "Altın Serüvenler (15 Golden Adventures)" on Shalgam Records, which includes one new song, "Adventures in Addis".


Hayvanlar Alemi consists of Özüm İtez, Işık Sarıhan, Hazar Mutgan and Gökçe Başar. As they have been separated by geographical boundaries since 2006, the band has a flexible repertoire which allows them to play in power-duo and power-trio formations as well. In the past few years, Hayvanlar Alemi mostly toured with an old-school three piece set up with drums (Sarıhan), bass (Mutgan) and electric guitar (İtez), with an emphasis on heavy psychedelic rock.  Band's name translates to English as "Animal Kingdom". Outside music,  band members  work in the fields of architecture, engineering, physics and philosophy.